Podczas zajęć dodatkowych prowadzonych w Szkole Podstawowej w Łomnie uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, pogłębiają wiedzę, przygotowują się do udziału w różnych konkursach i zawodach, uczą się przezwyciężać trudności w nauce.
Zajęcia polonistyczne przeznaczone są dla uczniów klas IV-VI, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania humanistyczne prowadzone są przez pana Waldemara Jeziorskiego. Głównym celem zajęć jest utrwalenie i poszerzenie kluczowych umiejętności z zakresu kształcenia językowego, literackiego i kulturalnego, podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności, przygotowanie uczniów do konkursów polonistycznych. Nadrzędnym aspektem jest inspirowanie do pogłębiania wiedzy polonistycznej poprzez kształtowanie w uczniach samodzielności, kreatywności, chęci poszukiwania, korzystania z różnych źródeł informacji, pobudzanie do literackich ekspresji, przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze przy wykorzystaniu różnych metod, form i technik pracy. Zajęcia polonistyczne stanowią zachętę do podejmowania prób działalności literackiej i kulturalnej. Uwrażliwiają uczniów na sztukę, pobudzają do działań aktorskich, rozbudzają zdolności recytatorskie. Członkowie zajęć angażują się w życie kulturalne szkoły. Biorą udział w uroczystościach szkolnych, piszą artykuły. Takie zaangażowanie pozytywnie przekłada się na twórczą pracę uczestników, ma także wpływ na życie kulturalne szkoły.
Zajęcia dodatkowe dla klasy I - ,,Literkowy zawrót głowy” oraz „Cyferkowy zawrót głowy” zorganizowane zostały, aby uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności, zdobywać wiedzę, nabierać śmiałości i pewności siebie.
Podczas pracy na zajęciach dzieci rozwijały wyobraźnię, kształciły uwagę, spostrzegawczość i pamięć. Wykonywane zadania przyczyniły się do wzbogacenia biernego i czynnego języka uczniów, kształtowania sprawności w zakresie mówienia oraz rozwijania logicznego myślenia. Zdobywanie wiadomości o otaczającym świecie, a także rozwijanie ogólnych zdolności poznawczych i zainteresowań pomogły dzieciom kształtować aktywność, poprawność językową oraz nabierać pewności w działaniu.
Zajęcia rozwijały umiejętność wyrażania emocji i pracy w grupie. Wielu dzieciom pozwoliły pokonywać nieśmiałość. Zajęcia prowadzi pani Ewa Jeziorska
Zajęcia logopedyczne prowadzone są przez panią Milenę Sobieraj. Opieką logopedyczną objętych jest 11 dzieci z wadami wymowy, z klas 0-III. Zajęcia logopedyczne mają zwykle ściśle określony przebieg, który uzależniony jest od etapu logoterapii. Poza tym charakter zajęć dostosowuje się również do rodzaju i siły zaburzenia, wieku dzieci i ich indywidualnych możliwości. Są jednak pewne elementy, które występują podczas większości zajęć logopedycznych. Należą do nich: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia doskonalące sprawność narządów mowy – „gimnastyka buzi i języka” oraz ćwiczenia doskonalące artykulację głosek i rozwijające mowę.
Ze względu na to, że większość dzieci objętych opieką logopedyczną, to dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, zajęcia mają formę zabawową. Aby je uatrakcyjnić logopeda wykorzystuje wiele różnorodnych pomocy, przeplata je zabawami i ćwiczeniami manualnymi (kolorowanki, układanie puzzli, wyklejanki). Dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne gromadzą w teczkach wykonane ćwiczenia. Dzięki temu mogą je powtarzać i utrwalać w domu. Systematyczny udział w zajęciach, cierpliwe, wytrwałe i rzetelnie prowadzone ćwiczenia, a także współpraca logopedy z rodzicami przynoszą oczekiwany efekt – prawidłową mowę.
Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, wyrównawcze i rozwijające w roku szkolnym 2016/2017 prowadzone przez Barbarę Bryłę
W Szkole Podstawowej w Łomnie zajęcia korekcyjno – kompensacyjne odbywają się raz w tygodniu. Celem tych zajęć jest usprawnianie zaburzonych funkcji percepcyjno-motorycznych odpowiedzialnych za trudności w nauce czytania, pisania i liczenia. Wykorzystywane metody, formy oraz środki dydaktyczne dostosowane są do indywidualnych możliwości dzieci.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy drugiej i trzeciej uczestniczą w zajęciach dydaktyczno- wyrównawczych ,,Ja też to potrafię’’ ,,Radzę sobie coraz lepiej’’.
Głównym celem tych zajęć jest wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach będących przyczyną trudności szkolnych. Zajęcia te mają na celu wyrównanie zaległości w opanowaniu poszczególnych, wiodących zagadnień oraz rozwijanie i doskonalenie niezbędnych umiejętności: czytania, pisania, liczenia, logicznego myślenia, stosowania poznanych reguł. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu.
Ponadto prowadzone są dwa razy w miesiącu zajęcia rozwijające zdolności uczniów. Celem tych zajęć jest przygotowanie uczniów do konkursów gminnych.
W tym roku szkolnym uczniowie zajęli:
- dwa I miejsca w gminnym konkursie recytatorskim,
- dwa II miejsca w gminnym konkursie ortograficznym,
- I miejsce w gminnym konkursie czytelniczym.
Zajęcia sportowe. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łommie bardzo lubią siatkówkę. W związku z tym w bieżącym roku szkolnym prowadzona jest innowacja pedagogiczna pod hasłem „Polubić siatkówkę – ćwiczenia, gry i zabawy z zakresu minipiłki siatkowej", której autorem jest Ryszard Bryła. Programem objęte zostały dzieci z klasy II i III. Innowacja polega na doskonaleniu opanowywanych elementów technicznych z zakresu minipiłki siatkowej oraz ulepszaniu poznanych umiejętności na zajęciach wychowania fizycznego. Uczniowie czerpią wiele radości z udziału w tych zajęciach, a czynione postępy są dla nich najlepszą zachętą do dalszej pracy.
Uczniowie z klas IV-VI mają możliwość uczestniczenia w zajęciach SKS w ramach sekcji minipiłka siatkowa. Na zajęciach sportowych, oprócz ćwiczeń rozwijających ogólną sprawność fizyczną, doskonalą elementy techniczne i taktyczne z zakresu siatkówki.
W bieżącym roku szkolnym drużyna chłopców startowała w kilku turniejach siatkarskich. Do tegorocznych sukcesów należy zaliczyć pierwsze miejsce w zawodach gminnych oraz drugie miejsce w półfinałach wojewódzkich w minipiłce siatkowej.
W zajęciach tanecznych prowadzonych przez Joannę Latała uczestniczą dzieci z klas II-VI. Dzieci rozwijają na nich swoje zainteresowania taneczne, doskonalą rytmikę, uczą się kroków i układów tanecznych. Swój dorobek przedstawiają na uroczystościach szkolnych i środowiskowych. W zajęciach matematycznych uczestniczą chętni uczniowie z klasy IV i VI. Dzieci rozwijają na nich swoje zainteresowania matematyczne, biorą udział w eksperymentach matematycznych oraz doskonalą swoje umiejętności. Zajęcia prowadzone są przez panią Joannę Latała.
Koło przyrodnicze prowadził Mariusz Wójcicki. Były to zajęcia dodatkowe, które odbywały się raz w tygodniu. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy VI.
Celem zajęć było zaciekawienie uczniów światem przyrody oraz przygotowywanie do konkursów. Program koła przyrodniczego zapewniał uczniom zdobycie umiejętności i wiadomości o otaczającym świecie oraz ich praktyczne wykorzystywanie w codziennych sytuacjach. Efektem prowadzonych zajęć było rozbudzanie zainteresowań dzieci otaczającą ich przyrodą, poszerzanie i pogłębianie ich wiedzy z wykorzystaniem różnorodnych metod i środków dydaktycznych. Dominującymi metodami pracy były zajęcia warsztatowe oraz praca z mapą, które w sposób poglądowy dostarczały uczniom nowej wiedzy przy jednoczesnej integracji grupy, kształciły umiejętności współdziałania, kreatywności i odpowiedzialności. Wiedza zdobyta podczas zajęć uczniowie wykorzystali w konkursach: Rajdzie Edukacyjnym „Puszcza Jodłowa”, Konkursie przyrodniczym, Mistrzostwach Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację InO, Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym PTTK, Turnieju Wiedzy o powiecie starachowickim.
Przekazywane treści korelują nie tylko z przyrodą, ale także z innymi przedmiotami takimi jak np. matematyka i zajęcia komputerowe. Udział dzieci w zajęciach był również dobrym sposobem na zagospodarowanie czasu wolnego ucznia.