,,Alfabet Logopedyczny” to innowacja logopedyczna realizowana w roku szkolnym 2023/24 na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie.
Innowacją zostały objęte dzieci z oddziałów przedszkolnych 0b i 0c oraz klasy III, zakwalifikowane po badaniu przesiewowym na zajęcia logopedyczne oraz uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Główne cele:
Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Alfabet Logopedyczny” jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej.
Projekt skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Projekt jest zgodny z założeniami Podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz wpisuje się w Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/24: ,,Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.”
Cele szczegółowe:
- Podniesienie sprawności aparatu artykulacyjnego,
- Usprawnianie aparatu oddechowego,
- Poszerzanie słownictwa czynnego i biernego,
- Ćwiczenie umiejętności rozumienia, uwagi słuchowej oraz koncentracji na wykonywanym zadaniu,
- Rozwijanie słuchu fonematycznego, poczucia rytmu,
- Podnoszenie sprawności w zakresie motoryki,
- Doskonalenie percepcji i pamięci słuchowej, kształcenie wrażliwości słuchowej.
Realizacja innowacji odbywa się w trakcie prowadzonych zajęć i terapii logopedycznej z logopedą szkolnym A. Więcław. Wprowadzanie kolejnych liter alfabetu wraz z realizacją zadań projektowych zależne są od aktualnie ćwiczonych na zajęciach głosek lub jako dodatkowe ćwiczenia urozmaicające zajęcia.
Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, wytrwale wykonują zadania projektowe, na których w ciekawy sposób usprawniają aparat mowy oraz poznają litery polskiego alfabetu, prawidłowo artykułując poznane głoski. Prowadząca zajęcia skupia się głównie na prowadzeniu ćwiczeń oddechowych, fonacyjnych, artykulacyjnych, słuchowych i usprawniających motorykę narządów mowy.
Celem głównym innowacji jest ogólna poprawa wymowy i lepsza sprawność aparatu mowy. Wielokrotne powtarzanie tych samych ćwiczeń jest dla dzieci nużące, dzięki udziałowi w projekcie stają się one bardziej atrakcyjne, gdy są wplecione w zabawę, bajkę lub wiersz. Dzięki zabawom stymulującym rozwój mowy, rebusom, krzyżówkom, zabawom graficznym pracujemy nad koncentracją uwagi, usprawnianiem koordynacji wzrokowo- słuchowej i motoryki małej.