• Projekty, programy, innowacje realizowane w roku szkolnym 2020/2021

        • 1. Innowacja pedagogiczna „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” - międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja II EKOlogiczna. Projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej prowadzony jest przez Urszulę Rokita. Zajęciami objęci są uczniowie klasy III. Głównym założeniem innowacji jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną oraz wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym, a także rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie

          2. Innowacja pedagogiczna Reading is magic!  To projekt czytelniczy, dedykowany uczniom klasy trzeciej, który pomoże przenieść uczniów do magicznego świata bajek i opowiadań Disneya i jednocześnie wzbogaci ofertę edukacyjną szkoły. Nauczyciel wprowadza dzieci w świat książek w języku angielskim. Podczas zajęć czytane są książeczki z serii Pearson English Kids Readers. W książkach tych występują ci sami bohaterowie, których uczniowie znają z bajek Disneya i podręczników New English Adventure, dzięki czemu nauka języka angielskiego jest dla uczniów interesująca i angażująca. Cele ogólne innowacji: zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego, rozbudzenie pasji do nauki języka obcego, poszerzenie zakresu słownictwa, uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka, poznanie różnych strategii uczenia się języka obcego, rozwijanie w uczniu poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości, wdrażanie uczniów do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego, kształtowanie kreatywności i umiejętności twórczego myślenia, wdrażanie uczniów do efektywnego spędzania wolnego czasu poprzez promowanie czytelnictwa.

          3. Innowacja  Polubić siatkówkę  – ćwiczenia, gry i zabawy z zakresu mini piłki siatkowej. Zajęcia autorstwa Ryszarda Bryły prowadzone są w szkole od roku szkolnego 2015/2016. Programem   objęte zostały dzieci z klasy II i III. Zajęcia odbywają się  na sali gimnastycznej w oparciu o sprzęt i urządzenia sportowe będące na wyposażeniu szkoły. Zmiana innowacyjna  polega na  zwiększeniu liczby  opanowywanych elementów technicznych z zakresu  mini piłki siatkowej oraz doskonaleniu  poznanych  na zajęciach wychowania fizycznego  umiejętności. W trakcie aktywności ruchowej  dzieci poznają ćwiczenia i zabawy rozwijające specyficzne koordynacyjne zdolności motoryczne, które mają największe znaczenie w siatkówce. Innowacja ta ma również uaktywnić i usamodzielnić uczniów oraz  sprzyjać pozytywnemu  i radosnemu nastawieniu do wszelkich form aktywności ruchowej. Uczniowie  z uczestnictwa  w dodatkowych zajęciach  czerpią   wiele radości, a czynione postępy są dla nich najlepszą zachętą do dalszej pracy. Udział w zajęciach umożliwia uczniom własny rozwój oraz odkrywanie swoich uzdolnień i zainteresowań.

          4. Projekt „Mała książka – wielki człowiek” skierowany jest do uczniów rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.  Głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest on ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

          5. Projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”.  Corocznie szkoła uczestniczy w projekcie skierowanym do uczniów szkół województwa świętokrzyskiego, a organizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Komendę Wojewódzką  Policji w Kielcach. Celem projektu jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu, rozwijanie umiejętności odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych, kształtowanie właściwych postaw wobec praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych w sieci, rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem  narzędzi informatycznych dostępnych w chmurze internetowej, oraz profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.

          6. Projekt „Aktywna tablica”. W ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017 - 2019 – „Aktywna tablica” Publiczna Szkoła Podstawowa w Łomnie została wyposażona w dwa interaktywne monitory dotykowe. Założeniem programu jest nie tylko dostarczenie nowoczesnego sprzętu dydaktycznego. To przede wszystkim stworzenie warunków dla twórczych i aktywnych nauczycieli i możliwość dokonania przez nich zmian w nauczaniu. Monitory  podłączone zostaną do szybkiego internetu, dzięki czemu uczniowie naszej szkoły uzyskają dostęp do zasobów edukacyjnych z całego świata. Lekcje staną się ciekawsze i bardziej przystępne.

          7. Program Szkolny Klub Sportowy.Celem programu jest promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej oraz poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia i jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości. Zajęcia realizowane są 2 razy  w tygodniu w grupie  16-sto osobowej i przeznaczone są na minipiłkę siatkową.  

          8. „Program dla szkół” polega na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. Jest to kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”. Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców. Program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.

          9. Bezpieczna + . Poprawa bezpieczeństwa uczniów w szkole i poza nią, to główny cel działań zrealizowanych w  Szkole Podstawowej w Łomnie w ramach  Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach. Tematyka programu dotyczyła szeroko rozumianego tematu cyberbezpieczeństwa.

          10. Książki marzeńW roku szkolnym 2015/2016 szkoła  przystąpiła do programu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest – promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych poprzez umożliwienie zakupu książek do bibliotek szkolnych. Za pieniądze z programu biblioteka szkolna zakupiła książki za kwotę 1250 zł. Książki te były wybierane przez uczniów w ramach szkolnego plebiscytu. Zakupione pozycje swoją fabułą mają rozbudzać ciekawość młodego czytelnika i inspirować do twórczego działania.

          11. Akademia Bezpiecznego PuchatkaCorocznie szkoła uczestniczy w programie skierowanym  do klas I szkół podstawowych. Nauczyciel  realizuje program poprzez przeprowadzanie zajęć związanych z bezpieczeństwem oraz z przydatną dla dzieci tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności - na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych. Po ich przeprowadzeniu nauczyciele przekazują uczniom dostarczone materiały (książeczki), przeznaczone dla każdego ucznia oraz broszurę informacyjną dla rodziców. Po przeprowadzeniu zajęć szkoła nabywa prawo do posługiwania się certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

           

           

          Plan Pracy Szkoły na rok szkolny 2020/2021 zobacz