• Wielkanoc w przedszkolu

          • Przedszkolaki przez ostatni tydzień miały okazję poznać zwyczaje i tradycje wielkanocne. Dzieci malowały i wyklejały kolorowe pisanki, robiły zajączki wielkanocne i kartki świąteczne.

            Wszystkie przedszkolaki życzą: Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

            Opracowanie: Aleksandra Piekarz

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorach wiosennych. Na zajęciach rozmawialiśmy o budzącej się do życia przyrodzie. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały wiosenne zagadki i nazywały poszczególne zwiastuny nowej pory roku. Później, wszyscy  udaliśmy się na spacer po najbliższej okolicy, aby rozdać mieszkańcom wiosenne kwiaty wykonane z bibuły.  Wszystkie maluszki radośnie maszerowały w kolorowym wiosennym korowodzie. Jesteśmy pewni, że wiosna zawita już do nas na dobre.

            To był dzień pełen entuzjazmu, wrażeń i radości. Czekamy na ciepłe promyki słońca!

             

            Opracowanie: Aleksandra Piekarz

          • Wiosna na start!

          • Dnia 27.03.2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomie uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w quizie wiosenno-świątecznym „Wiosna na start”.

            Dzieci rywalizowały w trzech grupach: PISANKI, ZAJĄCZKI, KURCZAKI.

            Z ogromnym zaangażowaniem układały świąteczne puzzle, przygotowywały wielkanocny koszyczek oraz odgadywały wiosenne zagadki. Wiele radości sprawiły również wyścigi sprawnościowe z jajkami. Były także zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz liczenia.

            Wszyscy uczniowie wspaniale się bawili. W dobrych humorach wrócili do domów.

             

            Opracowały: Urszula Rokita, Agnieszka Głuszek

          • Pierwszy dzień wiosny

          • Pierwszy Dzień Wiosny to symboliczny moment, w którym zima odchodzi w niepamięć. Wraz ze zmianą pory roku zmienia się również nasze nastawienie do życia, wszyscy cieszymy się na cieplejsze dni mając nadzieję, że wraz ze zmianą pogody, poprawie ulegną nasze nastroje.

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie uczniowie tego dnia licznie włączyli się do popularnej akcji przynoszenia książek i innych szkolnych przyborów w dowolnie wybrany sposób, oczywiście bez użycia plecaka.

            Jak się okazuje, kreatywność uczniów nie ma granic. Na korytarzach można było dostrzec skrzynki na narzędzia, abażury, koszyki wiklinowe, wózki dla lalek, butelki, odkurzacze a nawet kalosze. Ze wszystkich uczniów największą kreatywnością wykazali się następujący uczniowie:

            Gabriela Kalisz- klasa IV

            Filip Świtek- klasa V

            Anna Kalisz- klasa VI

            Bartosz Janus- klasa VII

            Jakub Jarosz- klasa VII

            Osoby te zostały nagrodzone „kartkami niepytkami” oraz słodkim upominkiem.

            Zakończeniem tego dnia była sesja fotograficzna. Uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem pani Małgorzaty Pytel  przygotowali w ramach happeningu wiosenną fotoakcję, podczas której wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

            Opracowanie: Magdalena Wójcicka- Ptak, Angelika Więcław

          • 21 MARCA – DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI - ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          • Światowy Dzień Zespołu Downa to dzień ustanowiony w 2005r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami tego wyjątkowego dnia sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21. dzień trzeciego miesiąca w roku, nawiązując do trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, powodującego występowanie tej wady genetycznej. Celem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, a także propagowanie praw ludzi z taką wadą genetyczną i integracji z nimi, tak by zapewnić im należne miejsce w społeczeństwie.

            Tego dnia uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie skarpetki. Na korytarzu pojawiły się informacje na temat tego syndromu. Młodsze dzieci wykonały prace plastyczne – zakładki do książek z napisami: ,,wspieram, rozumiem, szanuję”, pokolorowały według swojego pomysłu skarpety oraz obejrzały film pt. ,,Dzień kolorowej skarpetki”. Uczniowie starszych klas uczestniczyli w pogadance na temat tolerancji
            i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa.

            Pamiętajmy, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania!

             

            Opracowanie: Sylwia Stajniak, Małgorzata Jóźwik

          • Projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024”

          • Publiczna Szkoła Podstawowa w Łomnie po raz kolejny przystąpiła do projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach oraz portal aukcyjny Allegro.

            Celem dwunastej edycji projektu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu, profilaktyka uzależnień, kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka w sieci.

            W ramach projektu odbędą się lekcje związane ze zwiększeniem świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą najnowsze techniki komunikacji oraz promocja bezpiecznego korzystania i zachowania w sieci. Zorganizowane zostanie spotkanie z Policją, które dotyczyć będzie bezpieczeństwa w sieci internetowej, z prawidłowego korzystania z portali społecznościowych oraz odpowiedzialnością praw nieletnich.

            Ponadto, w ramach projektu odbędzie się konkurs informatyczny dla uczniów klas I-III i IV-VIII. Regulamin dostępny w załączniku na końcu strony.

            Zagadnienia związane z mądrym i bezpiecznym użytkowaniem zasobów Internetu są ciągle ważnym obszarem edukacji dzieci i młodzieży. Uświadamia uczniom potencjalne zagrożenia płynące z sieci oraz zwiększa poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci.

            Opracował: Mariusz Wójcicki

            Załączniki:

            Regulamin-Szybuj-bezpiecznie-w-internetowej-chmurze-2024.pdf

            Zalacznik_nr_1_-_oswiadczenie_rodzica.doc

            Zalacznik_nr_3_Szablon_parcy_kategoria_I.pdf

          • IV Gminny Konkurs Przyrodniczy w Łomnie

          • W Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie w dniu 18 marca 2024r. odbył się IV Gminny Konkurs Przyrodniczy dla klas młodszych „To i owo o przyrodzie”. Drużyny klas II i III z poszczególnych szkół rozwiązywały test „Na wsi i w mieście”. Dzieci musiały wykazać się  znajomością zagadnień związanych z bezpieczeństwem na drodze i w otoczeniu. Rozwiązywały zadania o roślinności i zwierzętach hodowanych na wsi. Chwaliły się znajomością warunków sprzyjających wzorowej opiece nad nimi. Przygotowując się do rywalizacji uczniowie zgłębili też zagadnienia dotyczące różnych środków transportu.

            Najlepszymi przyrodnikami w gminie okazali się:

            Kaja Michalczak i Julia Linek z PSP w Łomnie zajmując I miejsce,

            Julia Rybczyńska i Alicja Sławek z PSP w Szerzawach zajmując II miejsce,

            a także Piotr Koszarski i Daria Stępień z PSP w Rzepinie zajmując III miejsce.

            Wszyscy uczestnicy zmagań przyrodniczych otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wręczyła je dzieciom pani dyrektor szkoły w Łomnie Joanna Latała i organizatorki konkursu. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wszystkich zapraszamy na kolejne edycje konkursu.

            Opracowanie: B. Bryła, E. Jeziorska, U. Rokita

          • IX Gminny Konkurs Mitologiczny w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie

          • 15 marca 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie odbył się IX Gminny Konkurs Mitologiczny, którego celem jest propagowanie wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy o kulturze świata antycznego, popularyzacja sztuki starożytnej oraz integracja młodzieży przejawiającej zainteresowania humanistyczne. W mitologicznych zmaganiach wzięły udział reprezentacje z następujących szkół: PSP w Łomnie, PSP w Szerzewach, PSP w Jadownikach, PSP w Dąbrowie, PSP w Godowie, PSP w Chybicach.  

            Otwarcia konkursu dokonała dyrektor szkoły - Joanna Latała. Witając uczestników oraz opiekunów życzyła uczniom osiągnięcia sukcesu w konkursowej rywalizacji.

            Dwuosobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe z terenu gminy Pawłów zmierzyły się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Musiały wykazać się doskonałą znajomością mitów greckich, antycznych bogów oraz wyjaśnić znaczenie związków frazeologicznych.

            W mitologicznych zmaganiach najlepsi okazali się szóstoklasiści z Publicznej  Szkoły Podstawowej w  Łomie: Gabriela Jarek i Karolina Jagiełło. Drugie miejsce zajęła drużyna z Publicznej  Szkoły Podstawowej w Jadownikach: Maja Jaros i Antoni Wilczyński. Trzecie miejsce przypadło uczniom z  Publicznej  Szkoły Podstawowej w Godowie:  Aleksandra Styczyńska i Julia Orczyk. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali  dyplomy i nagrody książkowe.

            Konkurs po raz kolejny okazał się wspaniałą, mitologiczną zabawą. Organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom i zaprosili do udziału w kolejnej edycji konkursu.

            Opracowanie: A. Cheda, R. Bryła, W. Jeziorski

          • Wyniki rekrutacji do oddziałów przedszkolnych i klasy I na rok szkolny 2024/2025

          • Komisja Rekrutacyjna ogłasza wyniki rekrutacji do oddziałów przedszkolnych oraz klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie na rok szkolny 2024/2025.

            Wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wnioski zostały przyjęte.

            Imienne listy uczniów zostaną wywieszone w widocznym miejscu na budynku szkoły!

            Informujemy, że dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami:

            W oddziale przedszkolnym ,,poniżej 0” (grupa 3-4 latki) – brak miejsc

            W oddziale przedszkolnym ,,poniżej 0” (grupa 5- latki) - 12 wolnych miejsc

            W oddziale przedszkolnym,,0”– 8 wolnych miejsc

            W klasie pierwszej - 4 wolne miejsca

             

            Postępowanie uzupełniające od dnia 27 maja 2024r. do 31 maja 2024r.

          • Dzień Dinozaura w przedszkolu

          • Na przełomie lutego i marca w tematyce przedszkolnej często pojawiają się zagadnienia dotyczące dalekiej przeszłości. W tym czasie obchodzony jest jeden z najciekawszych dni tematycznych w roku- Dzień Dinozaura.

            Pradawne wielkie gady są bardzo lubiane przez wszystkie dzieci. Podczas licznych zajęć przedszkolaki poznały charakterystykę najpopularniejszych dinozaurów: ich wielkość, kolor, pożywienie. Dzięki książce z magicznym długopisem najmłodsi mieli okazję posłuchać nawet dźwięków, jakie wydawały.

            Dzieci wykonały liczne prace plastyczne, których motywem były oczywiście dinozaury. Jednak największą atrakcją okazał się wybuchający wulkan oraz szukanie szczątków dinozaura zakopanych w piasku.

            Wielkie zafascynowanie i radość towarzyszyła dzieciom podczas zajęć, a Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy i tajemniczy świat. Zwieńczeniem dnia było wykonanie dinozaurowych masek i zdjęcie w specjalnie przygotowanej na tą okoliczność fotobudce.

            Opracowanie: Ewa Sławek, Małgorzata Pytel, Aleksandra Piekarz, Angelika Więcław

          • Kilka nowości dla naszej biblioteki

          • Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, w naszej szkole odbył się kiermasz książek, zorganizowany z Księgarnią Tuliszków. Organizacja kiermaszu zawsze przebiega bez zakłóceń, a współpraca układa się bardzo dobrze. Po sprzedaży pozycji kiermaszowych szkoła może liczyć na rabat w postaci dowolnie wybranych książek. W tym roku wybraliśmy książki dla najmłodszych uczniów, w których prosty przekaz ukazuje właściwe zasady postępowania w życiu. Piękne i kolorowe ilustracje na pewno przyciągną niejednego małego czytelnika.

            Opracowała: Agnieszka Głuszek

          • Święto Kobiet

          • „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

            Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca. Jest to dzień pełny uśmiechu i kwiatów, radości i wzruszeń, o stosunkowo długiej tradycji. W tym dniu w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie było bardzo wyjątkowo.   W klasach i na szkolnych korytarzach była wyjątkowa atmosfera, a wszystkie kobiety zarówno te duże, jak i te małe zostały obdarowane kwiatami, życzeniami i drobnymi upominkami. Mała rzecz, a naprawdę cieszy! Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech.

            Opracował: Bogdan Fałek

          • Wizytacja Księdza Biskupa

          • Każda parafia raz na 5 lat przeżywa Wizytację Kanoniczną ks. Biskupa. W tym roku ma ona miejsce w parafii Krajków. Z tej okazji 6 marca 2024r. Publiczną Szkołę Podstawową w Łomnie odwiedził znamienity Gość Jego Ekscelencja ks. Biskup diecezji Kieleckiej – Andrzej Kaleta – w asyście towarzyszach duszpasterzy ks. Mirosława Kowalskiego oraz księdza proboszcza Wojciecha Polita.

            W imieniu nauczycieli, pracowników, rodziców oraz uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie Jego Ekscelencję przywitała pani Dyrektor Joanna Latała, która podkreśliła, że odwiedziny tak dostojnego gościa są wyrazem wspólnej troski nas wszystkich o jak najlepsze wychowanie dzieci i młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich.

            W dalszej części spotkania uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny, na który składały się  wiersze  i pieśni religijne. Następnie Ksiądz Biskup skierował słowo do społeczności szkolnej. Podkreślił, jak ważna jest rola szkoły w wychowaniu młodego pokolenia i zachęcił, abyśmy wspólnie budowali cywilizację miłości. Swoje odwiedziny zakończył udzielając zgromadzonym uroczystego błogosławieństwa.

            Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z pracownikami szkoły. W miłej atmosferze wymieniano się spostrzeżeniami dotyczącymi  wychowania dzieci i młodzieży.

            Było to niezwykłe i wzruszające wydarzenie w życiu naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wizyta ks. Biskupa w progach naszej szkoły zapisze się nie tylko na stronach szkolnej kroniki, ale przede wszystkim w naszych sercach i w pamięci.

            Opracowanie: Magdalena Wójcicka- Ptak

          • Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2024/2025

          • Szanowni Państwo!!!

            W dniu 04 marca 2024r. Komisja Rekrutacyjna Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie zweryfikowała złożone wnioski o przyjęcie do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej na rok szkolny 2024/2025.

            Wszystkie złożone wnioski zarówno do oddziałów przedszkolnych jak i klasy I zostały rozpatrzone pozytywnie.

            W oddziale przedszkolnym ,,poniżej 0” (grupa 3-4 latki)  pozytywnie rozpatrzono - 24 wnioski

            W oddziale przedszkolnym ,,poniżej 0” (grupa 5-latki)  pozytywnie rozpatrzono-13 wniosków

            W oddziale przedszkolnym,,0” pozytywnie rozpatrzono – 17 wniosków

            W klasie pierwszej pozytywnie rozpatrzono - 21 wniosków

             

            Imienne listy uczniów zostaną wywieszone w widocznym miejscu na budynku szkoły!

             

            Informujemy, że wszystkie wymienione powyżej oddziały dysponują jeszcze wolnymi miejscami:

            W oddziale przedszkolnym ,,poniżej 0” (grupa 3-4 latki) – 1 wolne miejsce

            W oddziale przedszkolnym ,,poniżej 0” (grupa 5- latki) - 12 wolnych miejsc

            W oddziale przedszkolnym,,0”– 8 wolnych miejsc

            W klasie pierwszej - 4 wolne miejsca

             

            Potwierdzenia woli dokonują rodzice dziecka do 14 marca 2024 r. do godz. 15.00 na adres: splomno@gmail.com na wcześniej pobranym druku lub poprzez wypełnienie wcześniej pobranego druku i wrzucenie go skrzynki pocztowej umieszczonej na budynku szkoły.

            W razie potrzeby proszę o kontakt telefoniczny z sekretariatem pod numerami:
            41 272 29 57; 789-109-883 lub mailowo: splomno@gmail.com

             

            Dyrektor szkoły – Joanna Latała

            Druki do pobrania:

          • Dzień Niedźwiedzia Polarnego

          • 01.03.2024r. Przedszkolaki z grupy „Pszczółki” obchodziły „Dzień Niedźwiedzia Polarnego”. Celem organizacji takiego dnia było rozbudzenie zainteresowań przyrodą, poznanie nowych pojęć oraz krain geograficznych. Maluchy razem z przyniesionymi pluszowymi, białymi misiami z zaciekawieniem oglądały film dotyczący białych niedźwiedzi. Na jego podstawie dowiedziały się następujących ciekawostek:

            - gdzie mieszkają polarne niedźwiedzie,

            -  czym się odżywiają, gdy dookoła nich jest wyłącznie śnieg,

            - dlaczego ich futro jest białe, a skóra czarna?

            Następnie zorganizowaliśmy „Kącik Białego Misia”, w którym dzieci chętnie się fotografowały ze swoimi pluszakami. Przedszkolaki miały również za zadanie przenieść sylwety niedźwiedzi za pomocą spinacza z jednego kawałka kry na drugi, tak, aby żaden niedźwiadek nie spadł do wody. Dzieci z zaciekawieniem wykonały to zadanie, rozwijając w ten sposób koordynację.

            Jednak największą atrakcją była zabawa sztucznym śniegiem z mąki ziemniaczanej i oleju.

            Ten dzień dostarczył maluchom wiele, wiele radości.

             

            Opracowanie: Ewa Sławek