• Zabawa andrzejkowa

          • W dniu 21 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Przebiegała w dwóch etapach. Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem, a atmosfera była pełna radości i zabawy. Jako pierwsi zabawom i wróżbom andrzejkowym poddały się grupy przedszkolne. Wspólny czas najmłodszym umilała animatorka- pani Jagoda Kowalska, która organizowała ciekawe zabawy taneczno- ruchowe. Wszyscy uczniowie tego dnia stawili się w murach naszej szkoły w kolorowych przebraniach. Na parkiecie można było spotkać postaci z bajek, wróżki, czarownice a także bohaterów filmowych. Z tej okazji Samorząd Uczniowski postanowił nagrodzić najciekawszy kostium. Tytuł króla/ królowej i zwycięską koronę z rąk Pani Dyrektor otrzymali: Kaja Michalczak (klasa III), Anna Kalisz (klasa VI), Wiktor Pyrzyński (klasa II) i Antoni Piórczyk (klasa VII). Jury wyróżniło także dwie klasy, które wykazały się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także wspólne zabawy taneczne, które sprawiły dzieciom wiele radości. Dodatkową atrakcją były sesje zdjęciowe na specjalnie przygotowanej do tego ściance oraz na tle fotograficznym green screen. Każdy z uczniów mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie aby na dłużej zachować to wydarzenie w pamięci. Nie zabrakło także poczęstunku przygotowanego przez Radę Rodziców. Dzięki zaangażowaniu rodziców, uczestników i nauczycieli udało się stworzyć niezapomnianą atmosferę i sprawić, że andrzejki dla dzieci stały się magicznym przeżyciem.


            Opracowali: Angelika Więcław, Magdalena Wójcicka- Ptak

            Zdjęcia: Angelika Więcław, Wojciech Kubik

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • W dniu 22.11.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka.

            Pani Dyrektor Joanna Latała serdecznie powitała licznie zgromadzonych rodziców oraz zaproszonego gościa- przewodniczącą Rady Rodziców panią Magdalenę Jarosz. Następnie najstarsze przedszkolaki- dzieci 6-letnie z grupy „Motylki” razem z wychowawczynią panią Małgorzatą Pytel, oraz 5- latki z grupy „Sówki” pod opieką pani Aleksandry Piekarz powitały swoich młodszych kolegów i koleżanki w gronie przedszkolaków.

            „Pszczółki” pod opieką pań: Ewy Sławek oraz Justyny Kozieł zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził liczne uśmiechy na twarzach wzruszonych rodziców. Zaśpiewały piosenki, recytowały wierszyki oraz zatańczyły w kole do piosenki zaśpiewanej przez starszaki. Kluczowym punktem uroczystości był moment pasowania, czyli symbolicznego położenia ołówka na ramieniu każdego malucha. Na zakończenie grupa „Motylki” oraz „Sówki” złożyła życzenia najmłodszym przedszkolakom oraz podarowała drobne upominki.

            Tego dnia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkości, ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów na uroczystość pasowania oraz przygotowanie poczęstunku dla dzieci i Rodziców.

             

            Opracowanie: Ewa Sławek, Małgorzata Pytel, Aleksandra Piekarz, Angelika Więcław

          • Konkurs recytatorski „Idziemy do ZOO”

          • W czwartek 23 listopada 2023 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski dla klas młodszych. W tej edycji wszyscy uczniowie przygotowali do recytacji wiersze o zwierzętach egzotycznych, które możemy spotkać w zoo. Prezentacje wierszyków przeplatane były licznymi zabawami ruchowymi i naśladowczymi oraz śpiewem piosenek o zwierzętach z dżungli. Podczas zabaw dzieci prezentowały wykonane przez siebie maski zwierząt. Były one oceniane w poszczególnych klasach, a najlepsze zostały nagrodzone dyplomami, książeczkami do kolorowania i materiałami plastycznymi, które wręczyła dzieciom pani dyrektor Joanna Latała. Wśród masek wykonanych przez pierwszoklasistów komisji podobały się maski: Helenki Lesińskiej, Oliwii Nowak i Natalki Latały. Wyróżnienia otrzymali natomiast: Paulinka Dudzic, Kalina Piórczyk i Gabryś Ptak. Nagrody i dyplomy za maskę wręczone zostały także uczniom klasy II i III. Otrzymali je: Sebastian Kabała, Szymon Jarek i Julia Ćwik oraz Laura Lisicka, Amelia Sławska i Kaja Michalczak. Oczekując na wyniki konkursu recytatorskiego dzieci mogły pokolorować ulubione zwierzę. Czas zabaw w „szkolnym zoo” zakończyło wręczenie nagród książkowych i upominków dla najlepszych recytatorów. Wyniki w poszczególnych klasach są następujące:

            W klasie I

            Helenka Lesińska I miejsce,

            Natalka Latała II miejsce,

            Ania Saramak III miejsce.

            W klasie II

            Julia Ćwik I miejsce,

            Julia Linek II miejsce,

            Bartosz Linek III miejsce.

            W klasie III

            Kaja Michalczak I miejsce,

            Amelia Sławska II miejsce,

            Lena Kucmin III miejsce.

            Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca w poszczególnych klasach będą reprezentować naszą szkołę w konkursie gminnym.

            Zdjęcia wykonane za pomocą aparatu fotograficznego, pozyskanego w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”.

            Opracowały: Barbara Bryła, Ewa Jeziorska, Urszula Rokita

          • Dobro wraca - życzliwość się opłaca

          • 21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości  i Pozdrowień, który  jest doskonałą okazją do rozpowszechnienia idei ludzkiej serdeczności. Tego dnia uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie byli ubrani w żółte stroje bądź mieli żółte akcenty ubioru (kolor optymizmu i radości), by podkreślić ważność tego dnia. W czasie zajęć  rozmawiano o życzliwości, koleżeństwie, przyjaźni i kulturze osobistej, a na korytarzach pojawiły się gazetki związane z tą tematyką. Chętni mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie przy ściance skrzydeł - ,,Życzliwość  uskrzydla”. Ponadto Samorząd Szkolny ogłosił plebiscyt na  „króla” lub „królową” życzliwości.

            Tytuł króla /królowej  życzliwości roku szkolnego 2023/2024 otrzymali :

             Igor Świtek – klasa IV

            Marcelina  Piórczyk – klasa V

            Kacper Mikulko – klasa VI

            Jakub Jarosz – klasa VII

            Patryk Bzymek – klasa VIII

             

            Wybrane osoby zostały nagrodzone dyplomem, kartką „niepytajką” oraz słodkim upominkiem ufundowanym przez Radę Rodziców.

            Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu ,,Laboratoria przyszłości” wśród uczniów przeprowadzono (sondę/ wywiad) weryfikującą wiedzą na temat życzliwości oraz cech osoby życzliwej.

            Reporter: Wojciech Kubik

            Zdjęcia: Angelika Więcław

            Koordynatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim, którzy uświetnili swoimi pomysłami i pracą Szkolny Dzień Życzliwości.

            Pozostańmy dla siebie życzliwi i tolerancyjni!

            Opracowanie: Magdalena Wójcicka – Ptak, Bogdan Fałek

          • Jesienny konkurs plastyczny

          • W dniu 22 listopada 2023 roku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego ,,Jesienny widok z mojego okna’’.                                                                                   

            Konkurs  przeznaczony był dla uczniów  klas IV - VIII. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej w formie płaskiej z wykorzystaniem dowolnych technik plastycznych i materiału  przyrodniczego.

            Spośród dostarczonych prac, jury w składzie:  p. Sylwia Stajniak i p. Urszula Rokita, nagrodziło następujące osoby:

            1 miejsce – Magdalena Garbacz

            2 miejsce – Jakub Jarosz

            3 miejsce – Julia Jarosz, Gabriela Jarek

            Wyróżnienia: Karina Błoch, Wojciech Kubik.

            Ocenie konkursowej podlegała zgodność pracy z tematem, oryginalność i pomysłowość, staranność wykonania, zastosowana technika i ciekawe wykorzystanie materiałów oraz samodzielność. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorami konkursu były panie:  Agnieszka Głuszek i Małgorzata Pytel.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

                                                                                

            Opracowały: Małgorzata Pytel, Agnieszka Głuszek

          • Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

          • 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Publiczna Szkoła Podstawowa w Łomnie włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF.

            Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane.

            Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień ale z poważnym przeslaniem.

            W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także Publiczna Szkoła Podstawowa w Łomnie, która zorganizowała w ramach tego dnia zajęcia w oparciu o scenariusze UNICEF dla wszystkich uczniów oraz przedszkolaków, grupa 5-latków uczestniczyła w ,,niebieskim marszu przedszkolaków”, uczniowie klas I – III kolorowali kolorowanki ,,Pokoloruj swoje prawa”, a następnie swoje prace umieścili na gazetce. Natomiast starsi uczniowie przygotowali szkolną gazetkę związaną z rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka oraz rozwiązywali quizy Kohoot o prawach dziecka przygotowanych przez UNICEF. W ramach solidarności wszyscy uczniowie oraz nauczyciele przyszli ubrani na niebiesko, a na szkolnym korytarzu pojawiły się balony w kolorze niebieskim.

             

            ,,Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie …”

            Janusz Korczak

            Zdjęcia wykonane za pomocą aparatu fotograficznego pozyskanego w ramach projektu ,,Laboratoria przyszłości”.

             

            Opracowanie: Sylwia Stajniak, Małgorzata Jóźwik

          • Zabawy konstrukcyjne z klockami KORBO

          • W piątkowe popołudnie dzieci z oddziału przedszkolnego tworzyły budowle z klocków konstrukcyjnych KORBO zakupionych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

            Zabawy konstrukcyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród przedszkolaków. Poprzez konstruowanie dzieci rozwijają sprawność manualną. Znakomicie pobudzają wyobraźnię i wyzwalają pomysłowość. Wspierają one również logiczne myślenie i kreatywność. Pozwalają na postępowanie zgodnie z instrukcją oraz projektowanie własnych budowli. Zabawy konstrukcyjne uczą pokonywania przeszkód, trudności oraz wytrwałości.

            Taka zabawa daje dzieciom bardzo wiele radości i satysfakcji.

            Opracowanie: Urszula Rokita

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to coroczna bezpłatna akcja edukacyjna, której 13. już edycja odbyła się 17 listopada 2023 roku. Celem akcji jest propagowanie nauczania-uczenia się matematyki poprzez zabawę. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, zaś w ramach akcji to sami uczniowie, z pomocą nauczycieli tworzą specjalne komisje i przepytują kolegów oraz dorosłych z tabliczki mnożenia. W naszej szkole na lekcjach matematyki oraz przerwach nie zabrakło atrakcji, a królowała oczywiście - TABLICZKA MNOŻENIA. Uczniowie wykonali gazetkę promującą to wydarzenie, rekwizyty zachęcające do nauki tabliczki mnożenia, brali udział w zabawach i tabliczkowych treningach. Patrole uczniowskie sprawdzały znajomość tabliczki wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców. Osoby, które bezbłędnie podały wyniki mnożenia uzyskały odznaki i certyfikaty „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
            Zdjęcia wykonano za pomocą  aparatu fotograficznego  zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

            Opracowała: Maria Kita

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • W naszej szkole 16 listopada 2023r. z inicjatywy pedagoga specjalnego i psychologa przy pomocy wychowawców została przeprowadzona akcja edukacyjna dotycząca tolerancji.

            Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to dzień ustanowiony przez UNESCO w 1995r., mający na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie.

            Artykuł I Deklaracji Zasad Tolerancji brzmi:

            ,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodnością. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

            Na zajęciach uczniowie brali czynny udział w dyskusji na temat tolerancji. Następnie obejrzeli prezentację, podczas której dowiedzieli się, czym jest tolerancja, jakie są granice tolerancji oraz jakie są przejawy nietolerancji.

            Na koniec zajęć starsi uczniowie wykonali krzyżówkę, natomiast młodsi kolorowe drzewo, z hasłami związanymi z tolerancją, tj.: akceptacja, miłość, życzliwość, serdeczność, cierpliwość, radość, zaufanie, szacunek, nadzieja oraz empatia.

            Na szkolnym korytarzu została zaprezentowana tematyczna gazetka.

            Głównym celem akcji było uwrażliwienie uczniów na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji. Przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację.

             Pamiętajmy o tym, że jesteśmy różni, ale równie ważni!

             

            Zdjęcia i filmy wykonane za pomocą aparatu fotograficznego, pozyskanego w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”.

            Opracowanie: Sylwia Stajniak, Małgorzata Jóźwik

          • Dzień jeża

          • 13 listopada grupa 5-latków uczestniczyła w obchodach Dnia Jeża. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz sposobu przygotowywania się ich do zimy. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Czy wiesz, że jeż”, rozwiązywały zagadki oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych.

            Zdjęcia zostały wykonane przy pomocy sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratorium przyszłości”.

            Opracowała: Aleksandra Piekarz

          • Światowy Dzień Cukrzycy

          • 14 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy, który został ustanowiony w 1991r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia, jako odpowiedź na nasilające się występowanie przypadków cukrzycy na całym świecie.

            Z tej okazji w klasie I odbyły się zajęcia, dzięki którym uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat cukrzycy. Uczniowie obejrzeli prezentację, podczas której dowiedzieli się czym jest cukrzyca, skąd bierze się cukier we krwi, w jaki sposób dokonujemy pomiaru cukru, jakie są objawy hiperglikemii oraz hipoglikemia. Następnie uczniowie uczestniczyli w wirtualnym spotkaniu z Misiem Radkiem, który opowiedział skąd bierze się cukrzyca i jakie są jej pierwsze symptomy. Dowiedzieli się również, jak ważna jest samodyscyplina w życiu każdego cukrzyka. Na koniec zajęć uczniowie mieli okazję zobaczyć glukometr, który pomaga ludziom chorym na cukrzycę w codziennym funkcjonowaniu.

            Ponadto w szkole została zaprezentowana tematyczna gazetka.

            Głównym celem akcji było zwiększenie świadomości na temat cukrzycy w środowisku szkolnym oraz kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji dla osób przewlekle chorych.

            Zdjęcia wykonane za pomocą aparatu fotograficznego, pozyskanego w ramach projektu “Laboratoria przyszłości”.

             

            Opracowanie: Sylwia Stajniak, Małgorzata Jóźwik, Urszula Rokita

          • ,,Szkoła do hymnu"

          • Nasza szkoła przystąpiła kolejny już raz do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 w czasie uroczystego apelu wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi wspólnie odśpiewali hymn państwowy. W murach szkoły jednym głosem rozbrzmiały cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego – był to jeden z punktów obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Opracował: Ryszard Bryła

          • Uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

          • 10 listopada 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie  uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości. W tym dniu uczniowie przybyli do szkoły odświętnie ubrani. Dodatkowym elementem stroju były biało-czerwone kotyliony. Uczniowie klasy piątej zaprezentowali program artystyczny przypominający ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918r.  Przeprowadzili oni niecodzienną lekcję historii, ucząc pozostałe dzieci zrozumienia takich słów jak Polska i niepodległość. W dalszej części uczniowie przedstawili utwory poetyckie podkreślające  nastrój lat walki i zmagań z zaborcami oraz prezentujące  postacie osób związanych z pamiętną rocznicą. Wzniosłe strofy wierszy przeplatały się z radosnym brzmieniem pieśni legionowych, które zaprezentował szkolny chór. Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość oraz przypomniała uczniom, że pielęgnowanie naszych tradycji to także patriotyzm.

            Opracował: Ryszard Bryła

          • Rozstrzygnięcie październikowych konkursów

          • W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To była dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności. Tegoroczne hasło to: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Podążając za tym zdaniem zorganizowaliśmy dwa konkursy, w których dzieci mogły wykazać się swoją pomysłowością i kreatywnością. A oto zwycięzcy konkursów:

            „By się czytać chciało zakładkę stwórz wspaniałą”:

            I miejsce: Lena Kucmin, kl. 3; Julia Ćwik, kl. 1

            II miejsce: Zofia Piórczyk, kl.1; Paulina Dudzic, kl. 1

            III miejsce: Dominik Główczyński, kl.3; Emilia Łakomiec, kl. 1

             

            „Książka w jesiennej szacie”:

            I miejsce: Karolina Jagiełło, kl. 5; Marcelina Piórczyk,, kl. 5

            II miejsce: Wojciech Kubik, kl.7; Maja Głowacka, kl.5

            III miejsce: Magdalena Garbacz kl.5.

            Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Mamy nadzieję, że będą oni dalej rozwijali swoją plastyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć!

            Nagrody zarówno dla zwycięzców, jak  też pozostałych uczniów biorących udział w konkursach ufundowała Rada Rodziców, za co  bardzo gorąco dziękują organizatorzy: Urszula Rokita i Agnieszka Głuszek.

            Gratulujemy wszystkim uczniom wykonania pięknych prac, które zdobią teraz mury naszej szkoły.

            Opracowała:  Agnieszka Głuszek

          • Międzynarodowy „Dzień Postaci z Bajek”

          • Międzynarodowy „Dzień Postaci z Bajek” obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Bajki, baśnie zarówno te czytane i oglądane towarzyszą nam od najmłodszych lat. Odgrywają ważną rolę w życiu dzieci - rozweselają i bawią, ale też wychowują.

            Wszystkie dzieci uwielbiają bajki, a każde z nich ma swojego ulubionego bohatera, dlatego też nasze przedszkolaki miały okazję do świętowania.
            We wszystkich grupach dzieci rozmawiały o swoich ulubionych postaciach, wykonywały prace plastyczne  a panie wychowawczynie czytały im ich  ukochane bajki.

            Opracowały: Aleksandra Piekarz, Ewa Sławek, Małgorzata Pytel

          • Nowi Czytelnicy w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie

          • W czwartek 2 listopada 2023 roku najmłodsi uczniowie  naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Oprócz pierwszoklasistów na uroczystości obecna była pani dyrektor Joanna Latała oraz wychowawczyni klasy pierwszej, pani Urszula Rokita.

            Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie kukiełkowe – „Baśń o dwunastu miesiącach”. Za kulisami, wraz z nauczycielem bibliotekarzem, ukryli się uczniowie klasy 7: Blanka Cieśla i Jakub Jarosz. Po obejrzeniu baśni pierwszoklasiści wzięli udział w zabawach bibliotecznych. Przyszli czytelnicy śmiało podnosili ręce, aby zostać wybranym do kolejnej zabawy. Chętnie odpowiadali na pytania,  a przy tym doskonale się bawili. Obiecali, że będą szanować książki i chętnie je czytać. Pierwszoklasiści na koniec spotkania otrzymali dyplomy i wypożyczyli do domu swoje pierwsze książki.

            Wszyscy wierzymy, że książka zawsze będzie ich prawdziwym przyjacielem, bo przecież to ona otwiera bramy wielkiego i ciekawego świata.

             

            Opracowała: Agnieszka Głuszek

          • Dzień Dyni w przedszkolu

          • „Dynie małe, dynie duże,

            dynie w dole, dynie w górze,

            dynie z lewej, dynie z prawej,

            dynie kręcą się w zabawie.”

             

            W dniu 31 października przedszkolaki obchodziły Dzień Dyni. W tym dniu zdecydowanie przeważał kolor pomarańczowy. Dzieci poznały drogocenne dla zdrowia właściwości dyni, dowiedziały się jak rośnie aż od samego ziarenka oraz jakie są jej rozmiary i kształty. Poznały także tajemnicę, co kryje się w środku dyni.

            Dynie były także wspaniałym rekwizytem do doskonalenia umiejętności porównywania kształtów, dopasowywania figur do kształtów, porównywania względem wielkości oraz segregowania według kategorii: duże-małe. Na zajęciach logopedycznych, które odbywały się w tym dniu, dynia także grała pierwsze skrzypce.

            Niespodzianką dla dzieci była fotobudka oraz możliwość spróbowania jak smakuje pieczona dynia. Na zakończenie przedszkolaki wykonały prace plastyczne.

             

            Opracowanie: Ewa Sławek, Aleksandra Piekarz, Małgorzata Pytel, Angelika Więcław

          • Szkoła pamięta

          • Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            W ramach akcji w szkole podjęto różnorodne działania. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz  uczniowie klas I-III oglądali prezentację multimedialną  dotyczącą Dnia Wszystkich Świętych i  Dnia Zadusznych oraz właściwego zachowania się na cmentarzu. Dzieci wykonały  również prace plastyczne nawiązujące do polskich tradycji świąt zadusznych. Uczniowie oglądali gazetkę ścienną dotyczącą lokalnych miejsc pamięci. Uczniowie klas IV-VIII odwiedzili pobliski cmentarz parafialny, w trakcie wyjścia porządkowali obejście wkoło cmentarza oraz zapalili znicze na grobach zmarłych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Oglądali również prezentacje multimedialne pt. ,,Polskie metropolie”, ,,Jan Piwnik – bohater ziemi świętokrzyskiej”, ,,Rudy, Zośka i Alek- bohaterowie Kamieni na Szaniec. Potrafili pięknie żyć i umierać”, ,,Życie kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

            Dzieci poprzez takie akcje uczą się historii, pamiętają o trudzie i ofiarach, jakie poniósł naród polski w walce o wolność i wyzwolenie naszego kraju.

          • Egzotyczne gady w naszym przedszkolu

          • W październiku w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty  z udziałem zwierząt egzotycznych. Były one  prowadzone w formie podróży po świecie, przedszkolaki zamieniły  się w podróżników, po czym wsiedli do samolotu, by wyruszyć w najdalsze zakątki świata.

            Podczas zajęć, na ekranie wyświetlany był każdy przystanek, aby dokładnie zobrazować dzieciom warunki klimatyczne, w których się znajdowali.
            Animator- podróżnik przedstawił również  warunki życiowe zwierząt, które znajdowali  podczas wspólnej podróży.

            Przedszkolaki mogły zobaczyć  z bliska m.in.:

            • Krocioonogi,
            • Ślimaka afrykańskiego,
            • Węża zbożowego,
            • Pytona królewskiego,
            • Agamy,
            • Gekony

            Na koniec podróży każdy przedszkolak mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

            Opracowały: Aleksandra Piekarz, Ewa Sławek, Małgorzata Pytel