W ostatnich latach bardzo często mówi się o potrzebie czytania dzieciom. Dlatego w każdą środę w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie uczennice z klasy VIII, należące do Szkolnego Koła Wolontariatu czytają przedszkolakom bajeczki m.in. takie jak: Calineczka, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Jaś I Małgosia czy Brzydkie Kaczątko.
W dobie gier komputerowych, płyt i telewizyjnych kreskówek często zapominamy, jak ważnym elementem w wychowaniu dziecka jest książka. Systematyczne czytanie dziecku „dla przyjemności” jest najskuteczniejszą metodą wychowania młodego czytelnika. Stały kontakt z książką zapewnia dzieciom rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne.
„Żywe spotkania” z książką mają ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka, pozwalają mu rozwijać wyobraźnię oraz wzbogacać zasób słownictwa. Książka umożliwia zadawanie pytań i uzyskiwanie na nie odpowiedzi. Dzięki literaturze kształtuje się przyszłego czytelnika. Aby jednak książka spełniała właściwą rolę, należy przy jej wyborze kierować się pewnymi zasadami. Powinno się zwracać uwagę na to, jakim językiem jest napisana. Czy jej treść jest wartościowa wychowawczo. Jakie walory estetyczne posiada ilustracja, którą należy oglądać wspólnie z dzieckiem pobudzać jego aktywność umysłową.
Jesteśmy dumni z takiej postawy, zarówno ósmoklasistek, jak i dzieci, które z wielkim zainteresowaniem słuchały bajeczek. Niech to obcowanie z książką od najmłodszych lat przyniesie samo dobro, wrażliwość i empatię.
Opracowały: Iwona Rokita, Monika Wojtan - Pożoga