• Pierwsze miejsce Wojciecha Kubika w Powiatowym Konkursie z Informatyki

          • 17 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach odbył się finał XVII Powiatowego Konkursu Informatycznego dla uczniów szkół podstawowych powiatu starachowickiego.  Zaszczytne pierwsze miejsce  w tym konkursie zdobył uczeń klasy VII PSP w Łomnie Wojciech Kubik.

            Konkurs miał formułę dwuetapową. Pierwszym zadaniem było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat: „Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia”.  W drugiej uczestnicy rozwiązywali test wiedzy informatycznej. Zwycięzca - Wojciech Kubik przygotował bardzo ciekawą prezentację w programie Canva oraz najlepiej napisał test z wiedzy informatycznej. W nagrodę otrzymał bardzo cenne nagrody rzeczowe od organizatorów oraz patronatów konkursu.

            Zwycięzcy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji informatycznej.

            Opracował:

            Mariusz Wójcicki

          • Podsumowanie Akcji Szkoło Pomóż i Ty

          • Od wielu lat nasza szkoła angażuje się w pomoc podopiecznym Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”.  W bieżącym roku środki finansowe zbierane są na pomoc Fabianowi Czechowskiemu, który od urodzenia cierpi na autyzm wczesnodziecięcy oraz padaczkę. Środki zgromadzone w ramach Akcji Szkoło Pomóż i Ty zasilą konto Fabiana i zostaną przeznaczone na jego specjalistyczną rehabilitację oraz leczenie, których wartość wynosi około 15.000 zł.

            Od września członkowie koła wolontariatu zajęli się rozprowadzeniem cegiełek - pomocy naukowych  na terenie szkoły. Wolontariusze prowadzili również kiermasz pysznych babeczek. Udało się zebrać kwotę w wysokości 236 zł , którą przekazano  na konto fundacji. „Cegiełki” to pomoce szkolne, które mogą przydać się każdemu uczniowi.

            Dzięki udziałowi w tej akcji uczniowie uczą się, że  pomaganie innym nie tylko przynosi korzyści osobom, którym pomagamy, ale również nam samym, sprzyjając budowaniu poczucia sensu, zrozumienia i współczucia w świecie, który tak bardzo tego potrzebuje.

             

            Opracowała: Monika Wojtan-Pożoga

             

          • Czekoladowy zawrót głowy u „Pszczółek”

          • 12 kwietnia najmłodsze przedszkolaki, grupa „Pszczółki” obchodziła Dzień Czekolady. W czasie zajęć maluchy dowiedziały się z czego i w jaki sposób powstaje prawdziwa czekolada, poznały jej rodzaje i chętnie ją próbowały.

            Najciekawszym dla dzieci momentem dnia była zabawa w kucharzy: Przedszkolaki smarowały czekoladą wafelki, a następnie z pomocą pań przygotowały czekoladowe babeczki, które zjadły ze smakiem.

            Na zakończenie zajęć „Pszczółki” wykonały pracę plastyczną nawiązującą do tego smakowitego święta.

             

            Opracowanie: Ewa Sławek

          • Spotkanie uczniów z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Policji

          • W ramach projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024” 15 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie uczniów klas I-IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz z przedstawicielem Policji w Starachowicach.

            Urząd Marszałkowski reprezentowali pani Ilona Kuźdub i pan Krzysztof Cegliński, natomiast przedstawicielem Policję był młodszy aspirant Paweł Kusiak. Spotkanie dotyczyło tematyki bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach jakie niosą najnowsze techniki komunikacji. Na spotkaniu poruszono problem hejtu oraz omówiono negatywne i pozytywne wykorzystanie internetu.

            Zagadnienia związane z wykorzystaniem internetu są ważnym obszarem edukacji, ponieważ zwiększają poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa użytkowników.

            Opracował:

            Mariusz Wójcicki

          • Laureat IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej

          • W sobotę 13 kwietnia 2024 roku w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej odbył się IX finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej, w którym uczestniczyło 343 uczniów, w tym 144 ze szkół podstawowych.

            Konkurs odbył się pod hasłem: „Jestem z wami! Obecność Chrystusa w Eucharystii”. Pytania konkursowe, poza podstawowymi zagadnieniami z teologii liturgii, dotyczyły szczególnie tematu Obecności Chrystusa w Najświętszej Ofierze.

            Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy siódmej - Wojciech Kubik, który po trudnych zmaganiach ostatecznie zajął ósme miejsce w Polsce.

            Wojtkowi składamy wyrazy uznania i życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów w nauce.

            Opiekunem ucznia była katechetka Magdalena Wójcicka- Ptak.

            Opracowanie: Magdalena Wójcicka- Ptak

          • Tydzień z Andersenem

          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzimy go każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Kto z nas nie zna takich klasyków, jak: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”?

            Tegoroczne hasło święta: „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” skłoniło naszą szkołę do działania. Zorganizowaliśmy Tydzień z Andersenem. Wszystkie grupy przedszkolne odwiedziły bibliotekę, gdzie wsłuchały baśni, poznały historię święta, układały bajkowe układanki, a także miały okazję przejrzeć książki dla dzieci dostępne w naszej bibliotece.
            W swoich salach przedszkolaki również uczestniczyły zajęciach, gdzie tematem przewodnim była książka i bajka. Chętne dzieci wzięły również udział w konkursie na najładniejszą zakładkę do książki.

            I miejsce Emilia Wawszkiewicz

            II miejsce Diana Jarosz

            III miejsce Nikola Więcław

            Wyróżnienia:

            Jakub Łakomiec, Martyna Jagiełło, Stanisław Więcław.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie.

            Miłe chwile z bajką zostały uwiecznione na filmiku, do którego oglądania zachęcają organizatorzy: Aleksandra Piekarz, Małgorzata Pytel, Ewa Sławek, Agnieszka Głuszek

          • Występ w kościele parafialnym

          • W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w kościele katolickim obchodzone jest Święto Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji 7 kwietnia 2024 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie na zaproszenie księdza proboszcza Wojciecha Polita  zaprezentowali w kościele parafialnym inscenizację o Bożym Miłosierdziu. W montażu słowno- muzycznym ukazane zostały najważniejsze chrześcijańskie wartość: miłość, miłosierdzie oraz przebaczenie,  tak ważne dla każdego człowieka.

            Nad całością wydarzenia czuwały: Pani Dyrektor Joanna Latała i katechetka Magdalena Wójcicka- Ptak. O oprawę muzyczną zadbał Pan Jacek Śliwa.

            Była to kolejna okazja do integracji całej miejscowej społeczności.

            Opracowanie: Magdalena Wójcicka- Ptak

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Przedszkolaki po raz kolejny włączyły się w akcję ,,Polska na niebiesko”. To przedsięwzięcie związane jest z autyzmem.

            Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Jego szczególnym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym zaburzeniem.

            4 kwietnia przedszkolaki na znak solidarności i akceptacji założyły niebieskie koszulki. W szkole została przygotowana gazetka zawierająca informację dotyczące trudności, z jakimi zmagają się osoby ze spektrum autyzmu. Przedszkolaki uczestniczyły w pogadance na temat autyzmu, obejrzały film pt.,,Jaś i jego niebieskie motyle” następnie ułożyły puzzle na których znalazły się hasła: WSPARCIE, ZROZUMIENIE, AKCEPTACJA, SOLIDARYZM, WŁĄCZENIE oraz ŚWIADOMOŚĆ. Na koniec przedszkolaki wspólnie wykonały prace plastyczne pod hasłem: ZROZUMIEĆ AUTYZM.

             

            Opracowały: Sylwia Stajniak, Małgorzata Jóźwik

          • Wielkanoc w przedszkolu

          • Przedszkolaki przez ostatni tydzień miały okazję poznać zwyczaje i tradycje wielkanocne. Dzieci malowały i wyklejały kolorowe pisanki, robiły zajączki wielkanocne i kartki świąteczne.

            Wszystkie przedszkolaki życzą: Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

            Opracowanie: Aleksandra Piekarz

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorach wiosennych. Na zajęciach rozmawialiśmy o budzącej się do życia przyrodzie. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały wiosenne zagadki i nazywały poszczególne zwiastuny nowej pory roku. Później, wszyscy  udaliśmy się na spacer po najbliższej okolicy, aby rozdać mieszkańcom wiosenne kwiaty wykonane z bibuły.  Wszystkie maluszki radośnie maszerowały w kolorowym wiosennym korowodzie. Jesteśmy pewni, że wiosna zawita już do nas na dobre.

            To był dzień pełen entuzjazmu, wrażeń i radości. Czekamy na ciepłe promyki słońca!

             

            Opracowanie: Aleksandra Piekarz

          • Wiosna na start!

          • Dnia 27.03.2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomie uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w quizie wiosenno-świątecznym „Wiosna na start”.

            Dzieci rywalizowały w trzech grupach: PISANKI, ZAJĄCZKI, KURCZAKI.

            Z ogromnym zaangażowaniem układały świąteczne puzzle, przygotowywały wielkanocny koszyczek oraz odgadywały wiosenne zagadki. Wiele radości sprawiły również wyścigi sprawnościowe z jajkami. Były także zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz liczenia.

            Wszyscy uczniowie wspaniale się bawili. W dobrych humorach wrócili do domów.

             

            Opracowały: Urszula Rokita, Agnieszka Głuszek

          • Pierwszy dzień wiosny

          • Pierwszy Dzień Wiosny to symboliczny moment, w którym zima odchodzi w niepamięć. Wraz ze zmianą pory roku zmienia się również nasze nastawienie do życia, wszyscy cieszymy się na cieplejsze dni mając nadzieję, że wraz ze zmianą pogody, poprawie ulegną nasze nastroje.

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie uczniowie tego dnia licznie włączyli się do popularnej akcji przynoszenia książek i innych szkolnych przyborów w dowolnie wybrany sposób, oczywiście bez użycia plecaka.

            Jak się okazuje, kreatywność uczniów nie ma granic. Na korytarzach można było dostrzec skrzynki na narzędzia, abażury, koszyki wiklinowe, wózki dla lalek, butelki, odkurzacze a nawet kalosze. Ze wszystkich uczniów największą kreatywnością wykazali się następujący uczniowie:

            Gabriela Kalisz- klasa IV

            Filip Świtek- klasa V

            Anna Kalisz- klasa VI

            Bartosz Janus- klasa VII

            Jakub Jarosz- klasa VII

            Osoby te zostały nagrodzone „kartkami niepytkami” oraz słodkim upominkiem.

            Zakończeniem tego dnia była sesja fotograficzna. Uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem pani Małgorzaty Pytel  przygotowali w ramach happeningu wiosenną fotoakcję, podczas której wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

            Opracowanie: Magdalena Wójcicka- Ptak, Angelika Więcław

          • 21 MARCA – DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI - ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          • Światowy Dzień Zespołu Downa to dzień ustanowiony w 2005r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami tego wyjątkowego dnia sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21. dzień trzeciego miesiąca w roku, nawiązując do trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, powodującego występowanie tej wady genetycznej. Celem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, a także propagowanie praw ludzi z taką wadą genetyczną i integracji z nimi, tak by zapewnić im należne miejsce w społeczeństwie.

            Tego dnia uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie skarpetki. Na korytarzu pojawiły się informacje na temat tego syndromu. Młodsze dzieci wykonały prace plastyczne – zakładki do książek z napisami: ,,wspieram, rozumiem, szanuję”, pokolorowały według swojego pomysłu skarpety oraz obejrzały film pt. ,,Dzień kolorowej skarpetki”. Uczniowie starszych klas uczestniczyli w pogadance na temat tolerancji
            i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa.

            Pamiętajmy, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania!

             

            Opracowanie: Sylwia Stajniak, Małgorzata Jóźwik

          • Projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024”

          • Publiczna Szkoła Podstawowa w Łomnie po raz kolejny przystąpiła do projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2024” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach oraz portal aukcyjny Allegro.

            Celem dwunastej edycji projektu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu, profilaktyka uzależnień, kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka w sieci.

            W ramach projektu odbędą się lekcje związane ze zwiększeniem świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą najnowsze techniki komunikacji oraz promocja bezpiecznego korzystania i zachowania w sieci. Zorganizowane zostanie spotkanie z Policją, które dotyczyć będzie bezpieczeństwa w sieci internetowej, z prawidłowego korzystania z portali społecznościowych oraz odpowiedzialnością praw nieletnich.

            Ponadto, w ramach projektu odbędzie się konkurs informatyczny dla uczniów klas I-III i IV-VIII. Regulamin dostępny w załączniku na końcu strony.

            Zagadnienia związane z mądrym i bezpiecznym użytkowaniem zasobów Internetu są ciągle ważnym obszarem edukacji dzieci i młodzieży. Uświadamia uczniom potencjalne zagrożenia płynące z sieci oraz zwiększa poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci.

            Opracował: Mariusz Wójcicki

            Załączniki:

            Regulamin-Szybuj-bezpiecznie-w-internetowej-chmurze-2024.pdf

            Zalacznik_nr_1_-_oswiadczenie_rodzica.doc

            Zalacznik_nr_3_Szablon_parcy_kategoria_I.pdf

          • IV Gminny Konkurs Przyrodniczy w Łomnie

          • W Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie w dniu 18 marca 2024r. odbył się IV Gminny Konkurs Przyrodniczy dla klas młodszych „To i owo o przyrodzie”. Drużyny klas II i III z poszczególnych szkół rozwiązywały test „Na wsi i w mieście”. Dzieci musiały wykazać się  znajomością zagadnień związanych z bezpieczeństwem na drodze i w otoczeniu. Rozwiązywały zadania o roślinności i zwierzętach hodowanych na wsi. Chwaliły się znajomością warunków sprzyjających wzorowej opiece nad nimi. Przygotowując się do rywalizacji uczniowie zgłębili też zagadnienia dotyczące różnych środków transportu.

            Najlepszymi przyrodnikami w gminie okazali się:

            Kaja Michalczak i Julia Linek z PSP w Łomnie zajmując I miejsce,

            Julia Rybczyńska i Alicja Sławek z PSP w Szerzawach zajmując II miejsce,

            a także Piotr Koszarski i Daria Stępień z PSP w Rzepinie zajmując III miejsce.

            Wszyscy uczestnicy zmagań przyrodniczych otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wręczyła je dzieciom pani dyrektor szkoły w Łomnie Joanna Latała i organizatorki konkursu. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wszystkich zapraszamy na kolejne edycje konkursu.

            Opracowanie: B. Bryła, E. Jeziorska, U. Rokita

          • IX Gminny Konkurs Mitologiczny w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie

          • 15 marca 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łomnie odbył się IX Gminny Konkurs Mitologiczny, którego celem jest propagowanie wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy o kulturze świata antycznego, popularyzacja sztuki starożytnej oraz integracja młodzieży przejawiającej zainteresowania humanistyczne. W mitologicznych zmaganiach wzięły udział reprezentacje z następujących szkół: PSP w Łomnie, PSP w Szerzewach, PSP w Jadownikach, PSP w Dąbrowie, PSP w Godowie, PSP w Chybicach.  

            Otwarcia konkursu dokonała dyrektor szkoły - Joanna Latała. Witając uczestników oraz opiekunów życzyła uczniom osiągnięcia sukcesu w konkursowej rywalizacji.

            Dwuosobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe z terenu gminy Pawłów zmierzyły się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Musiały wykazać się doskonałą znajomością mitów greckich, antycznych bogów oraz wyjaśnić znaczenie związków frazeologicznych.

            W mitologicznych zmaganiach najlepsi okazali się szóstoklasiści z Publicznej  Szkoły Podstawowej w  Łomie: Gabriela Jarek i Karolina Jagiełło. Drugie miejsce zajęła drużyna z Publicznej  Szkoły Podstawowej w Jadownikach: Maja Jaros i Antoni Wilczyński. Trzecie miejsce przypadło uczniom z  Publicznej  Szkoły Podstawowej w Godowie:  Aleksandra Styczyńska i Julia Orczyk. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali  dyplomy i nagrody książkowe.

            Konkurs po raz kolejny okazał się wspaniałą, mitologiczną zabawą. Organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom i zaprosili do udziału w kolejnej edycji konkursu.

            Opracowanie: A. Cheda, R. Bryła, W. Jeziorski

          • Wyniki rekrutacji do oddziałów przedszkolnych i klasy I na rok szkolny 2024/2025

          • Komisja Rekrutacyjna ogłasza wyniki rekrutacji do oddziałów przedszkolnych oraz klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Łomnie na rok szkolny 2024/2025.

            Wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wnioski zostały przyjęte.

            Imienne listy uczniów zostaną wywieszone w widocznym miejscu na budynku szkoły!

            Informujemy, że dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami:

            W oddziale przedszkolnym ,,poniżej 0” (grupa 3-4 latki) – brak miejsc

            W oddziale przedszkolnym ,,poniżej 0” (grupa 5- latki) - 12 wolnych miejsc

            W oddziale przedszkolnym,,0”– 8 wolnych miejsc

            W klasie pierwszej - 4 wolne miejsca

             

            Postępowanie uzupełniające od dnia 27 maja 2024r. do 31 maja 2024r.

          • Dzień Dinozaura w przedszkolu

          • Na przełomie lutego i marca w tematyce przedszkolnej często pojawiają się zagadnienia dotyczące dalekiej przeszłości. W tym czasie obchodzony jest jeden z najciekawszych dni tematycznych w roku- Dzień Dinozaura.

            Pradawne wielkie gady są bardzo lubiane przez wszystkie dzieci. Podczas licznych zajęć przedszkolaki poznały charakterystykę najpopularniejszych dinozaurów: ich wielkość, kolor, pożywienie. Dzięki książce z magicznym długopisem najmłodsi mieli okazję posłuchać nawet dźwięków, jakie wydawały.

            Dzieci wykonały liczne prace plastyczne, których motywem były oczywiście dinozaury. Jednak największą atrakcją okazał się wybuchający wulkan oraz szukanie szczątków dinozaura zakopanych w piasku.

            Wielkie zafascynowanie i radość towarzyszyła dzieciom podczas zajęć, a Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy i tajemniczy świat. Zwieńczeniem dnia było wykonanie dinozaurowych masek i zdjęcie w specjalnie przygotowanej na tą okoliczność fotobudce.

            Opracowanie: Ewa Sławek, Małgorzata Pytel, Aleksandra Piekarz, Angelika Więcław

          • Kilka nowości dla naszej biblioteki

          • Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, w naszej szkole odbył się kiermasz książek, zorganizowany z Księgarnią Tuliszków. Organizacja kiermaszu zawsze przebiega bez zakłóceń, a współpraca układa się bardzo dobrze. Po sprzedaży pozycji kiermaszowych szkoła może liczyć na rabat w postaci dowolnie wybranych książek. W tym roku wybraliśmy książki dla najmłodszych uczniów, w których prosty przekaz ukazuje właściwe zasady postępowania w życiu. Piękne i kolorowe ilustracje na pewno przyciągną niejednego małego czytelnika.

            Opracowała: Agnieszka Głuszek